İspanyol Devine Türk Projesi: Şirket Kadın Mühendis Sayısını İki Katına Çıkaracak

Yaklaşık 30 yıldır Türkiye’de yatırım yapan Amadeus, ülkedeki 300’e yakın çalışanı ile İstanbul’da Ar-Ge merkezi bulunan tek İspanyol şirketi…

İspanya merkezli seyahat teknoloji şirketi Amadeus, İstanbul’daki Ar-Ge merkezini genişletme planlarını 4 Mayıs’ta açıkladı. Şirket, temmuz ayı ortalarında İstanbul’daki Ar-Ge merkezlerini genişletecek ve büyütecek.

AMADEUS MÜHENDİS SAYISINI ARTTIRACAK

Amadeus, Ar-Ge topluluğunu 2025’te 265 mühendisten 700 mühendise çıkarmayı hedefleyen yerel yetenekleri şirket bünyesinde toplamayı ve yatırım yapmayı hedefliyor.

Tam da bu noktada, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İspanya ziyareti kapsamında her iki ülkenin iş dünyasının bir araya gelmesi yeni projeleri de beraberinde getirdi.

LİMAK VE AMADEUS İŞ BİRLİĞİNE DOĞRU

Limak’ın Global Engineer Girls (GEG) projesi de bunlardan biriydi. Hem mühendis sayısını yükseltmeyi hedefleyen hem de bu alan da kadın mühendis istihdam etmek isteyen Amadeus yöneticileri, Türk-İspanyol İş Konseyi Başkanı aynı zamanda Limak Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Özdemir ile iletişime geçti.

Önümüzdeki günlerde bir araya gelecek olan her iki şirket bu noktada, işbirliğine gitmek ve projeler üretme konusunda görüşecekler.

İş birliği hayat bulduğu takdirde, Türk kadın mühendisler İspanyol devi Amadeus’ta çalışma imkânı bulacak.

TÜRKİYE’NİN MÜHENDİS KIZLARI İLHAM VERDİ

Kadınların iş gücüne katılımının en düşük olduğu profesyonel alanlardan biri mühendislik olarak dikkat çekmekte. Bu veriden hareketle Limak Grubu bünyesinde, Türkiye’nin geleceğine yatırım yapmak ve kızlarımızın mühendislik alanında daha fazla yer almalarını sağlayarak, ülkemizin ekonomik ve sosyal güçlenmesine katkıda bulunmak amacıyla 2015 yılında “Türkiye’nin Mühendis Kızları” projesi başlattı.

Bu projenin küresel ayağı ise Global Engineer Girls projesi oldu. Bu projede de, kadınların, bilim, teknoloji, mühendislik, matematik alanlarındaki temsili ve kadın istihdamını arttırmak amaçlandı. GEG projesi, eğitim mentorluk ve kariyer fırsatlarıyla genç kadınların mühendislik alanlarında deneyim kazanmalarına ve kariyer gelişimlerine katkı sağlıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir